Marka Logolarında Hangi Renkler Güven Verir ?

Bir marka için kurumsal kimlik oluşturmanın en önemli adımlarından biri o markanın logosudur. Ancak bir logoyu güvenilir yapan şeyler nelerdir, ne kadar biliyoruz?

Venngage ve SurveyMonkey bu sorunun cevabını bulmak için bir araya gelerek, tüketiciler ile bir anket gerçekleştirdiler.

ABD’de 1000’den fazla yetişkini araştırmaya dâhil ettiler. İnsanların altı farklı endüstride (mücevher, perakende, finansal hizmetler, hukuk firması, haberler, medya ve teknoloji) farklı logolara ve renklere nasıl tepki vereceğini öğrenmeye dair sorular yönelttiler. Bu araştırmada, katılımcılara her logonun altı varyasyonu sunuldu ve en güvenilir hissettiren logo stilini seçmeleri istendi.

Cinsiyetler Arasında Tercih Farkı Var mı ?

Genel olarak kadınların ve erkeklerin logo tercihleri aynı olmuş. Çünkü araştırmadaki markalar cinsiyetten bağımsız markalar olarak belirlenmiş.

McGuire, “İnsanların hangi tasarım seçeneklerinin kadınsı ve erkeksi bir ürünü gösterdiğine dair beklentileri olduğu, belirli bir cinsiyete (güzellik ürünleri gibi) pazarlanan markaları test edersek sonuçlar değişebilir” diyor.

Yaş Grubu Değiştikçe Logo Tercihleri de Değişir mi?

Haber medyası ve finansal hizmetler sektörü dışında kalan sektörlerde, tüm yaş grupları aynı logo stillerini tercih etmişler. 60 yaş ve üzeri tüketici grubu, finans ve haber endüstrisinde genelde alışılagelmiş logo ve renkleri seçmeyi tercih etmişler.

Renkler ve Güven Ön Yargısı

Anket katılımcıları, logo renklerini seçerken sürekli görmeye alıştıkları renkleri seçmeyi tercih etmişler. Logo stili farklı olsa da yeni stilde de eski renkleri seçmek, o renklere olan güvenlerini göstermektedir.

McGuire bu konuyla ilgili şöyle söylüyor: “… burada potansiyel bir ders var: insanlar, aynı sektörde gördükleri logolara benzeyen renk şemalarına sahip logolara güvenmeye meyilli olabilirler.”

 

En az güvenilen logo stili, simgeler!

Hukuk firması, haber, medya ve teknoloji gibi sektörler için tüketicilerin en az güvendikleri logo stili yalnızca simgeden oluşan logolar oldu. Aynı şekilde mücevher sektöründe de en az güven veren logolar simge logolar olarak seçildi. Tüketiciler özellikle bu sektörlerde markaların öne çıkmasını istiyor. Yalnızca simge tasarımlı logo stilleri, tüketiciye güven vermiyor. Bu sektörler için en çok güvenilen logo stilleri, içi doldurulmuş şablonlar ve metinin ön planda olduğu logolar olarak belirlendi.

Logomun rekabette öne çıkmasını istiyorum!

Logo tasarımı yapacak olan firmaların çoğu zaman “logom farklı olsun” veya “logom diğer rakipler arasında öne çıksın” gibi istekleri olabiliyor. Fakat Vengage araştırmasına bakıldığında bu her zaman iyi bir seçenek değil. Özellikle köklü bir marka ise tüketicilerin alışmış oldukları logo renklerini değiştirmek, potansiyel kullanıcının güvenini kaybetmeye sebebiyet verebilir.

Araştırmadan örnek verilecek olursa, finans ve haber medya sektöründe logo stil ve renkleri incelenirken, 60 yaş üstü grubun bu iki sektörde sıklıkla kullanılan ve tüketicinin aşina olduğu kırmızı ve mavi renkleri tercih ettikleri, diğer renklere pek sıcak bakmadıkları görülmüş.

Bu nedenle özellikle sektörde yıllardır olan bir marka iseniz bu gibi detayları göz ardı etmemekte yarar var. Logonuzdaki farklılıklarla sektörün kalıplarını kırmaya çalışırken tüketicinin markanıza olan güvenini kaybetme riskine değecek mi, bunu iyi tahlil etmelisiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Testimonials
Blog Listemize Abone Ol !
Haftalık güncel yazılarımızdan ilk senin haberin olsun.